• 0

28 Kasım 2013, 03:55 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

EĞİTİM SORUNUNUN SEBEBİ DERSHANELER DEĞİLDİR

EĞİTİM SORUNUNUN SEBEBİ DERSHANELER DEĞİLDİR

Tokat'ta birçok sivil toplum kuruluşu, siyasi partiler, iş adamları ve eğitim camiası, taslağa basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Gazeteciler Cemiyeti, Beyazay Dernek Başkanı Suna Köten, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Tokat Eğitim Vakfı Yılmaz Kefeli, Hande Hanımlar Derneği, Berberler Odası Başkanı Turan Ulaşlı, Aksiad Kadın Kolları Komisyonu Beyhan Kefeli, Tokat Ufuk Eğitim Yardımlaşma Derneği Başkanı Önder Çilek, İnkisaf Teknik Elemanlar Derneği  Başkanı Şükrü Yılmaz, Tokay Çalışanlar Derneği Halil İbrahim Eldemir, CHP Kadın Kolaları Başkanı Halil İbrahim Eldemir, Tokat Çevre ve Kültür Derneği,  Makine Mühendisler Odası, Müteahhitler Odası, Mimarlar Odası düzenlenen toplantıya katılarak dershanelerin kapanmaması için destek verdiler.

ÖZEL TEŞEBBÜS HÜRRİYETİ ENGELLENEMEZ
Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklaması yapan Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Özdilek özel teşebbüs hürriyetinin engellenemeyeceğini ifade ederek ‘’son günlerde ülke gündemimizde yer alan özel teşebbüs hürriyeti önüne konulmaya çalışılan engelin ortadan kaldırılması ile ilgilidir. Hepimizin malumu demokrasilerin vazgeçilmezi özgürlüklerdir. Özgürlükler içerisindeki en temel başlıkta eğitim sisteminin özgürlüğüdür. Eğitim sistemini bir kalıp içerisine sokmaya çalışmak ancak anti demokratik yönetim sistemlerinin bir ürünüdür. Ülkemizin jeopolitik yapısı gereği, Batı Anadolu, İç Anadolu ve Doğu Anadolunun hemen her anlamda birbirinden farklılıklar gösterdiği bilinen bir gerçektir.  Eğitim şartlarının da aynı eksende farklılıklar gösterdiği bilinmektedir.  Her bölgenin kendi yaşam koşulları, iklim koşulları, ekonomik koşulları ve eğitimli birey koşulları birbirinden farklıdır.Sadece yaşadığımız ülke gerçeklerinden yola çıkıldığında, yapılacak analizde dershanelerin kapatılma düşüncesinin ne kadar yanlış olduğu ortadadır. Dershaneler bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğitim sisteminin olmazsa olmaz parçalarındandır. Dershanelerin varlık sebeplerini ortadan kaldırmadan,  amaçsızca yok etmeye çalışmak,  bir kalp hastasına estetik yapmanın ötesindeki bir operasyon değildir’’ dedi.EĞİTİM SORUNLARININ SEBEBİ DERSHANELER DEĞİLDİR
Dershanelerin eğitim sorunlarının sebebi olmadığını kaydeden Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Özdilek, "Ayrıca  Dershaneler eğitim sorunlarının sebebi değildir. Okullara alternatif değil, sınavlara hazırlık kurumlarıdır. Okullarda alınan eğitimi pekiştiren dershaneler, eğitim sisteminin bir parçası olarak çalışmalarını sürdürmelidirler. Bu kurumların bırakın kapanması, sayılarının artırılması gerektiği ortadadır. "Dershane ve etüt eğitim merkezleri kapatıldığında, okullar arasındaki eğitim ve kalite farkı nasıl giderilecek? Öğrenci takviye eğitim ihtiyacını nereden karşılayacak? Lise mezunu öğrenciler sınavlara nerede ve nasıl hazırlanacak? Öğrenci okul dışında boş zamanlarını nerede geçirecek? Özel okul kontenjanlarının yüzde kırkı boşken dershaneler okula nasıl dönüştürülecek? Veliler özel okul ücretlerini nasıl ödeyecek? Klasik eğitim anlayışı ile eğitim alan öğrenci test tekniğini nasıl öğrenecek? Arz talep dengesi içerisinde kurulan özel teşebbüslere nasıl kilit vurulabilir? Saydığımız nedenlerden ötürü dershane ve etüt eğitim merkezleri ile ilgili kapatmaya yönelik çalışmaları eğitim öğretim açısından yeni sıkıntılar doğuracağını düşünüyoruz.” Milli Eğitim de 11 yılda 5 bakan değişti, sistemler değişti. İlerisi için ne olabileceğine dair bir öngörü yok. Son yıllarda yapılan değişiklikler ile eğitim camiası deneme tahtasına çevrilmiştir. Robert koleji mezunu bir öğrenci ile Anadolu Lisesi mezunu bir öğrenci arasındaki eğitim eşitsizliğinin ortadan kaldırma ve fırsat eşitliği yaratma gayreti gösteren dershaneler siyasi malzeme olarak kullanılmamalıdır. Anadolu gerçeklerinden yola çıkıldığında dershaneler küçük yaşta eline silah verilen öğrencilerin önündeki en büyük kalkandır. Dershaneler, eğitim sisteminde bir sorun değil, var olan sorunların bir sonucu olarak hayat bulmuşlardır. "Dershaneler kendiliğinden ya da  ihtiyacın ortadan kalkmasıyla kapanabilir, ama baskıyla, kanun gücüyle kapatılmaya kalkışılması anti demokratik bir yaklaşımdır. Ayrıca son yıllarda gerek devlet,  gerekse hükümetin yaklaşımları devletin küçülmesi ve özelleştirmenin önünün açılması yönündedir. Her anlamda özelleşme yolunda adım atanların kendiliğinden özelleşerek ve eğitim camiasına ait belirli bir  yükü de omuzlayarak  götürmesine destek vermeleri gerekirken, bu sektörü tekelleşmeye doğru götürmek istemeleri ancak, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu sözüyle ifade edilebilecektir. Dershaneler sadece kendi çalışanlarına değil çevresinde bulunan 55’e yakın farklı sektöre de ekonomik katkı sağladığı bilinmektedir. Tüm bu ve daha çok bir araya gelebilecek gerekçeler doğrultusunda Anayasamızında 10, 42 ve 48 maddelerindeki eşitlik, hür teşebbüs ve insanların öğrenme talebinin kısıtlanamayacağı gerçeklerine de dayanarak, dershane kapatmanın hiçbir asli gerekçesi yoktur, diyoruz tüm katılımcı sivil toplum kuruluşlarımız adına dershaneler kamu dışındaki halkın arasından çıkmış kuruluşlardır. Halkın istekleri önüne set koymakta doğru bir yaklaşım değildir’’ dedi.
Site Yöneticisi tarafından yazılan bu haber, 889 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Yeni Tokat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü
Neden ve Sonuçlarıyla İslam Neden ve Sonuçlarıyla İslam
Özgür Yazarlar Birliği’nin “Neden ve Sonuçlarıyla İslam Düşünce ve Siyasetindeki Kriz” başlıklı tartışma dizisinin beşincisinde Yaşar Düzenli konuştu.

Erbaa'dan

ANKET

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYIMMedya Takip Merkezi

Medya Takip Merkezi

İnterpress

Aramızdan Ayrılanlar

Günün Karikatürü

sanalbasin.com üyesidir

İzinsiz kopyalanamaz...

Adres : Gazi Osman Paşa Bulvarı Gazi Osman Paşa Lisesi Karşısı Saray İşhanı Zemin Kat TOKAT
Tel :0.356. 212 2665
Faks : 0.356. 212 2665
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]